تمرین تنفس( Breathing Exercise)

 

 

همه می دانیم که تنفس درهنرهای رزمی از اهمیت خاصی برخورداراست اما تعداد اندکی ازسنسی ها نحوه تمرین و کنترل تنفس را آموزش می دهند. تمرینات زیادی برای این کار وجود دارد ولی یک تمرین ساده به شما آموزش داده می شود که تنفس شما را بهبود خواهد بخشد

در یک دقیقه چند بار تنفس می کنید؟ میانگین تعداد تنفس فرد بزرگسال در یک دقیقه ۱۲ تا ۱۸ است. اگر شما بزرگسال و کمربند سیاه کاراته هستید، احتمالا تعداد تنفس شما کمتر از این تعداد خواهد بود.

 

لازم به یاد آوری است، تعداد تنفس کمتر یعنی اینکه فرایند نفس کشیدن طولانی تر یا عمق تنفس بیشتر باشد. تنفس کوتاه و سریع نشانه ی بیماری است .شما این نوع تنفس را در افراد چاق و بیمار مشاهده کرده اید. ذن مدیتیشن با تنفس آرام همراه است و بهداشت روانی و جسمانی را بهبود می بخشد. اگردر کلاس مراقبه ذن و یوگا شرکت کرده باشید، مطمئنا نحوه تنفس آرام و عمیق را یاد گرفته ید.

 

اینجا نیاز به انجام مراقبه نیست بلکه بطور معمول روی زمین یا صندلی بنشینید. بررسی کنید و ببینید در حالت عادی چند بار در دقیقه تنفس می کنید. این کار خیلی ساده است و شما در خواهید یافت که ۱۰ مرتبه یا بیشتر تنفس می کنید. ۲بار تنفس در ۱ دقیقه بسیار عالی است. بعبارت دیگر ۲ بار تنفس در دقیقه پشنهاد مناسبی است و این بدین معنی است که هر چرخه تنفس (دم و بازدم) ۳۰ ثانیه طول می کشد. این کار ممکن است کمی سخت باشد ولی سعی کنید زمان دم و بازدم را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کنید.بنابر این لازم است شما ۱۵ ثانیه هوا را استنشاق کنید و طی ۱۵ ثانیه به آرامی بازم انجام دهید. با توجه به زمان، عمل بازدم سخت تر از دم می باشد. پس از بازدم عمیق،آرام و کامل، شما بجای دم آرام، به بلعیدن مداوم هوا روی می آورید. بهتر است آموزش و تمرین نحوه تنفس و کنترل آن بطور دقیق صورت پذیرد.

 

اگر با ۲ بار در دقیقه به مشکل بر می خورید، ۴ مرتبه در دقیقه این کار را انجام دهید. برای هر چرخه تنفس ۱۵ ثانیه و ابرای دم و بازدم ۷ و ۸ ثانیه زمان صرف کنید. وقتی که شما این کار را براحتی در یک ساعت یا بیشتر انجام دادید از این پس آمادگی لازم برای ۳ بار یا حتی ۲ بار در دقیقه را هم خواهید داشت.

 

آیا این هدف غایی ماست؟ خیر، اکنون معدل تنفس شما در دقیقه ۲ مرتبه است. وقتی شما عملدم و بازدم را به خوبی تمرین کنید می توانید تعداد آن را به یک بار در ۱ دقیقه کاهش دهید. یعنی ۳۰ ثانیه دم و ۳۰ ثانیه بازدم انجام دهید. شما می توانید بعد از کامل شدن چرخه تنفس حدود ۵ ثانیه نیز نفس خود را نگاه دارید. ۵ ثانیه حبس نفس بیشتر آن هم با ریه خالی ، حفظ عمل دم آرام و عمیق را به چالش می کشد.

 

سعی کنید این تمرین ساده را انجام دهید و چرخه ی تنفس خود را طولانی تر کنید. یکی از تمریناتی که شما می توانید در حین رانندگی انجام دهید، همین تمرین تنفس است. این تمرین آرامش شما را حفظ خواهد کرد و چنانچه عمل تنفس را به آرامی انجام دهید از رانندگی کمتر خسته می شوید. اگر سرگرمی شما مطالعه کتاب است ، پس تمرین تنفس همراه با مطالعه بسیارعالی است. با اینکاراز خواندن کتاب لذت می برید وچشمان شما نسبت به قبل دیرتر خسته می شبوند. اگر مجبورید که مدت طولانی جلوی کامپیوتر بنشینید، این تمرین به تمرکز شما کمک خواهد کرد. تمرین تنفس ، مزایای بیشمار و فوق العاده بهمراه دارد بطوریکه شما می توانید این تمرین را تقریبا در هر زمان و هر جایی انجام دهید. پس از دستاورد های این ورزش در زندگی روزانه ، می توانید از آن براحتی درآموزش کاراته استفاده کنید.

 

پس از تمرینات تنفسی، از تمرینات کاراته احساس بهتری خواهید داشت و پیشرفت بیشتری خواهید کرد.البته فقط یک روز تمرین هیچ پیشرفت قابل توجهی را بدنبال نخواهد داشتو اما یقین دارم که با تمرین تنفس، شما احساس بسیار خوبی خواهید داشت.

 

“”””””””””””””””””””””””””””

 

تهیه،تدوین و گردآوری: محمد ابراهیم مرجانی

 

۲۰ می ۲۰۱۳ برابر با ۳۰ اردیبشت ۱۳۹۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *