سنسی (先生) کیست و چه کسی می تواند سنسی باشد؟ Who is Sensei ?

 

 

همه ما می دانیم سنسی به عنوان مربی و یا معلم ترجمه شده است. ترجمه صحیح است، بنابراین هیچ مشکلی وجود دارد. سوالی که غالبا مطرح می شود اینست که شاخصه ها و ویژگی های یک سنسی کدامند؟. به نظر می رسد بعضی از موارد ناگفته یا غیر قابل توضیح در آموزش کاراته ، شبهاتی را با خود به ارمغان می آورد. من شک و شبهه را دوست ندارم، بنابراین آنچه که در مورد سنسیمی دانم به اشتراک می گذارم. امیدوارم که ارزیابی ام از مربی و یا پژوهش در مورد آن مفید واقع شود.

ابتدا برای درک بهترکلمه سنسی به این دو حرف ژاپنی توجه کنید 先生. ممکن است شما معنی سن () را بدانید. سن ((به معنی پیشرو، پیشین، راهنما، اولی و غیره و سی به معنای تولد یا زندگی است. بنابراین، به معنای واقعی کلمه یعنی کسی که قبلا متولد شده است. به عبارت دیگر، یعنی کسی که کاری را از شما زودتر آغاز کرده و درکسب دانش و تجربه از شما پیشی گرفته است. این امر به سن و سال و یا توانایی های فرد ربطی ندارد. بنابراین، در اصل شما از افراد ظاهرا مسن تر و با تجربه تر فرا می گیرید ودر نتیجه ی همین فراگیری و کسب دانش، دیگران نیز از شما می آموزند. ارشدیت زمان یک باور ژاپنی است چه شما با آن موافق و یا مخالف باشید.

مثلا یکی می پرسد من ۵۰ ساله هستم و مربیم ۲۵ ساله . آیا او میتواند سنسی من باشد؟ برای پاسخ به این سوال، باید به جدول زمانی تمرین کاراته توجه کرد وگفت اگر چنانچه مربی ات ۱۰ سال پیش آموزش کاراته را آغاز کرده و شما ۵ سال بعد، پس اوسن پایشما در کاراته است. اگر او در دوجوی خود به طور منظم به آموزش کاراته مشغول باشد، پس او سنسی شما است. در یک باشگاه، اختلاف سن ملاک و معیار نیست و ارشدیت زمان مد نظر است و از وقتی که فرد آموزش کاراته را شروع کرده است محاسبه می شود. مهم این است که سنسی یا مربی شما به لحاظ اخلاقی و فنی به پختگی کافی رسیده باشد ، مورد احترام جامعه باشد ونیز قادر به هدایت و راهنمایی شما در زندگی باشد.

هنرجویی پرسید سنسی من دان دو است. من فکر کردم سنسی واقعی باید دان پنج و بالاتر باشد. من چه کار کنم ؟ جواب من این است:” او سنسی شما است. “هر کس که در جلوی دوجو و در مقابل هنرجویان قادر به تدریس اصولی کاراته باشد، بدون در نظر گرفتن درجه و دان یک سنسی است.. این که آیا او شرایط لازم برای تدریس (گواهی مربیگری) دارد یا خیر موضوع دیگری است. علاوه بر این، داشتن مجوز تدریس (گواهی مربیگری) به طور خودکار از او سنسی خوب نمی سازد.. ما می دانیم سنسی دان دو با بیش از ۳۰ سال تجربه تدریس و آموزش، احتمالا بیش از مربی جوان دان پنج اندوخته تجربی دارد. من آموزش و طرح درس های ضعیف زیادی از دان های ۷و ۸و مدرسان ارشد دیده ام. مهم این است که مربی از به اشتراک گذاشتن دانش و مهارت های خود با دیگران لذت ببرد. اگر شما از مربی خود بیاموزید، پس قطعا او سنسی شما است. اگر شما نتوانید چیزی از او فرا بگیرید، می توانید با احترام و با کسب اجازه وی دوجو را ترک و سنسی و دوجوی دیگری پیدا کنید..

شاید همه ما انتظار داریم که مربی امان بیشتر از هرکسی نحوه ی مشت و لگد زدن را به ما بیاموزد. این درست است، اما هدف از تمرین کاراته فراتر از مشت و لگد زدن صرف است. اگر سنسی شما بیش از این به شما یاد بدهد شما هنرجوی خوش شانسی هستید. آیا می توان چنین انتظاری از یک سنسی ۲۵ یا ۳۰ ساله داشت ؟ بعضی از آنها ممکن است پس از سال ها آموزش کاراته، به پختگی لازم رسیده باشند اما بسیاری از آنها ممکن است بیش از حد جوان و فاقد کیفیت باشند. بنابراین انتظار اشتباه از سنسی جوان نداریم. حداقل تعهدش به عنوان یک مربی این است که توانایی آموزش و اجرای صحیح تکنیک های کاراته داشته باشد. این به این معنی است که بتواند تکنیک ها را بخوبی توضیح، تفسیر و به زیبایی اجرا کند. از سوی دیگر، همه سنسی های ارشد یا قدیمی از کیفیت و صلاحیت لازم مربیگیری برخوردار نیستند.پختگی و دانایی لزوما با سن و سال همراه نیست . بعضی از سنسی های کاراته از تیپ بدنی مناسب هم خارج شده اند. اگر یک مربی کاراته بیش از حد اضافه وزن داشته باشد و از فیزیک بدنی مناسب برخوردار نباشد، چگونه می تواند تکنیکی را به زیبایی اجرا کند؟!.

نتیجه گیری

انتخاب مربی کاراته بسته به نظر شماست. هر یک از ما انتظارات و اهداف خاصی از تمرین کاراته داریم . امیدواریم که شما سنسی با اخلاق و فنی داشته باشید که ضمن آموزش کاراته ، دروس زیادی از جوانب مختلف زندگی به شما بدهد و اگر ندارید یا اینطور نیست امیدواریم هر چه زودتر فرد مورد نظر را بیابید.

اگر خودتان سنسی یک دوجو هستید، حداقل انتظار از شما این است که تکنیک های کاراته را بطور صحیح و فنی اجرا کنید. این مستلزم داشتن بدنی آماده است که نه تنها تکنیک ها را بخوبی تشریح بلکه آنها را به زیبایی هر چه تمامتر اجرا کنید. توضیح و تفسیر کیهون، کاتا مستلزم تمرین منظم وکسب دانش علمی است و نه بیگاری کشیدن از خود. بسیاری از باشگاه های کاراته در کشورمان یا خیلی شورند و یا خیلی بی نمک ! یعنی یا همیشه کاتا تمرین می کنند و یا همیشه کومیته. گویا فراموش کرده اند که کاراته از ۳ بخش اصلی ؛ کیهون ، کاتا و کومیته تشکیل شده است.

سنسی کسی است که خود را به سلاح علم روز دنیا و فن کاراته مسلح کند و با طرح درس و برنامه از قبل آماده شده در دوجو حضور یابد. احساس مسولیت در برابر وظیفه خطیری که به دوش او نهاده شده است، از جمله ویژگی های بارز یک سنسی می باشد.امید است که با مطالعه ، تحقیق و شرکت در سمینار های فنی ، بیشتر ازحد انتظار به هنرجویان خود یاد بدهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *